KEMET C0805W472KDRACTU
C0805W472KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805W472KDRACTU
Brief Description
CAP CER 4700PF 1KV X7R 0805
Datasheet Download
C0805W472KDRACTU.pdf
Availability of C0805W472KDRACTU
QUANTITY
C0805W472KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805W472KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C0805W472KDRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesArcShield Protection Against Surface Arcing on High Voltage MLCC
Featured ProductArcShield™ High-Voltage Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage, ArcShield™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805W472KDRACTU
Related LinksC0805W47, C0805W472KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805W472KDRACTU Details Description
Related parts for C0805W472KDRACTU
CONN EDGECARD 56POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
024+8 EURO TYPE M RECP ASY PWR datasheet.pdf
FUSE REDUCER CLASS R 200 TO 100 datasheet.pdf
HEADER 32 POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 34V 500MW SOD80 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 0.5A SOD962 datasheet.pdf