KEMET C0805X104K5RACTU
C0805X104K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805X104K5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805X104K5RACTU.pdf
Availability of C0805X104K5RACTU
QUANTITY
C0805X104K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805X104K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805X104K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCeramic Capacitor Flex Crack Mitigation
Capacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFT-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805X104K5RACTU
Related LinksC0805X10, C0805X104K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805X104K5RACTU Details Description
Related parts for C0805X104K5RACTU
LABEL LSR POLY WHITE 1.88 X .83" datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.7PF 50V 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FILTER MED PERFORM IEC INLET 3A datasheet.pdf
CONN FFC VERT 14POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 22MM datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 15W DIN datasheet.pdf