KEMET C0805X105K8NAC7800
C0805X105K8NAC7800 picture photo
Mfg. Part Number
C0805X105K8NAC7800
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X8L 0805
Datasheet Download
C0805X105K8NAC7800.pdf
Availability of C0805X105K8NAC7800
QUANTITY
C0805X105K8NAC7800 Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805X105K8NAC7800
Internal Part NumberEIS-C0805X105K8NAC7800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX8L
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805X105K8NAC7800
Related LinksC0805X105, C0805X105K8NAC7800 Datasheet, KEMET Distributor
C0805X105K8NAC7800 Details Description
Related parts for C0805X105K8NAC7800
IC DSP FIXED-POINT 532-BGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A POWERDI123 datasheet.pdf
RES SMD 1.78KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 32A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
RES 110 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 120V 200A SOT227 datasheet.pdf