Panasonic Electronic Components EEE-FKJ470UAR
EEE-FKJ470UAR picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FKJ470UAR
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
EEE-FKJ470UAR.pdf
Availability of EEE-FKJ470UAR
QUANTITY
EEE-FKJ470UAR Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FKJ470UAR
Internal Part NumberEIS-EEE-FKJ470UAR
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current58.5mA
Impedance1.35 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FKJ470UAR
Related LinksEEE-FK, EEE-FKJ470UAR Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FKJ470UAR Details Description
Related parts for EEE-FKJ470UAR
CONN RCPT .100" 1POS SNGL GOLD datasheet.pdf
IC BRIDGE SPI/I2C 16-TSSOP datasheet.pdf
IC BUTTERWORTH FILTER 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 2220 datasheet.pdf
AM63164A264 OUTER UPPER CLAMP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.81 OHM 1% 20W datasheet.pdf