TDK Corporation C1005C0G1H120J/50
C1005C0G1H120J/50 picture photo
Mfg. Part Number
C1005C0G1H120J/50
Brief Description
CAP CER 12PF 50V C0G 0402
Datasheet Download
C1005C0G1H120J/50.pdf
Availability of C1005C0G1H120J/50
QUANTITY
C1005C0G1H120J/50 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005C0G1H120J/50
Internal Part NumberEIS-C1005C0G1H120J/50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005C0G1H120J/50
Related LinksC1005C0G, C1005C0G1H120J/50 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005C0G1H120J/50 Details Description
Related parts for C1005C0G1H120J/50
FIXED IND 180UH 508MA 362 MOHM datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 267 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 20W UFRM datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG F/NUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8 OHM 1% 75W datasheet.pdf
33UF 16V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf