TDK Corporation C2012JB1V105M085AB
C2012JB1V105M085AB picture photo
Mfg. Part Number
C2012JB1V105M085AB
Brief Description
CAP CER 1UF 35V JB 0805
Datasheet Download
C2012JB1V105M085AB.pdf
Availability of C2012JB1V105M085AB
QUANTITY
C2012JB1V105M085AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012JB1V105M085AB
Internal Part NumberEIS-C2012JB1V105M085AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012JB1V105M085AB
Related LinksC2012JB1V, C2012JB1V105M085AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012JB1V105M085AB Details Description
Related parts for C2012JB1V105M085AB
DIODE GEN PURP 125V 200MA DO35 datasheet.pdf
IC DUAL LINE DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SURFACE CONDITION DISC TSM 2" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC PLAD datasheet.pdf
RES SMD 2.03K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf