TDK Corporation C1005NP01H6R8D050BA
C1005NP01H6R8D050BA picture photo
Mfg. Part Number
C1005NP01H6R8D050BA
Brief Description
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
C1005NP01H6R8D050BA.pdf
Availability of C1005NP01H6R8D050BA
QUANTITY
C1005NP01H6R8D050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005NP01H6R8D050BA
Internal Part NumberEIS-C1005NP01H6R8D050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005NP01H6R8D050BA
Related LinksC1005NP01, C1005NP01H6R8D050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005NP01H6R8D050BA Details Description
Related parts for C1005NP01H6R8D050BA
CONN RECEPTACLE 9POS .100 30AU datasheet.pdf
IC TXRX SOFTWARE SELECTBL 36SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
OPTO INTERRUPTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST-NC 13A 125V datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PIN COMPLETE datasheet.pdf
HDM SMPO090F LM CUT datasheet.pdf
MKP 0.15UF 5% 2500VDC DRAWING T4 datasheet.pdf