TDK Corporation C1005NP02A271J050BA
C1005NP02A271J050BA picture photo
Mfg. Part Number
C1005NP02A271J050BA
Brief Description
CAP CER 270PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
C1005NP02A271J050BA.pdf
Availability of C1005NP02A271J050BA
QUANTITY
C1005NP02A271J050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005NP02A271J050BA
Internal Part NumberEIS-C1005NP02A271J050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGuide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005NP02A271J050BA
Related LinksC1005NP02, C1005NP02A271J050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005NP02A271J050BA Details Description
Related parts for C1005NP02A271J050BA
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY 1/16" BLK 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.1A 67 MOHM TH datasheet.pdf