TDK Corporation C1005X5R1A224K050BC
C1005X5R1A224K050BC picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R1A224K050BC
Brief Description
CAP CER 0.22UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R1A224K050BC.pdf
Availability of C1005X5R1A224K050BC
QUANTITY
C1005X5R1A224K050BC Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R1A224K050BC
Internal Part NumberEIS-C1005X5R1A224K050BC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R1A224K050BC
Related LinksC1005X5R1, C1005X5R1A224K050BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R1A224K050BC Details Description
Related parts for C1005X5R1A224K050BC
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
SW KEYLOCK 19MM KEYCODE 024 250V datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 64 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CABLE 15COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf