TDK Corporation C1005X5R1C333K050BA
C1005X5R1C333K050BA picture photo
Mfg. Part Number
C1005X5R1C333K050BA
Brief Description
CAP CER 0.033UF 16V X5R 0402
Datasheet Download
C1005X5R1C333K050BA.pdf
Availability of C1005X5R1C333K050BA
QUANTITY
C1005X5R1C333K050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X5R1C333K050BA
Internal Part NumberEIS-C1005X5R1C333K050BA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X5R1C333K050BA
Related LinksC1005X5R1, C1005X5R1C333K050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X5R1C333K050BA Details Description
Related parts for C1005X5R1C333K050BA
DIODE GEN PURP 600V 3A DO214AB datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN IDC 19POS .100 TIN 24AWG datasheet.pdf
IC FILTER BUILDING BLOCK 20-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR26B/AE26G/X datasheet.pdf
RES 95.2K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 1K OHM RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN PIN SPLICE ALUMINUM datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A datasheet.pdf