TDK Corporation C1005X7R1V333M050BB
C1005X7R1V333M050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X7R1V333M050BB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 35V X7R 0402
Datasheet Download
C1005X7R1V333M050BB.pdf
Availability of C1005X7R1V333M050BB
QUANTITY
C1005X7R1V333M050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X7R1V333M050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X7R1V333M050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X7R1V333M050BB
Related LinksC1005X7R1, C1005X7R1V333M050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X7R1V333M050BB Details Description
Related parts for C1005X7R1V333M050BB
CONN BLOCK LOCK 7.62MM 14POS OR datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
SL100 PIN ASY 140P 145 30PN T3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf