TDK Corporation C1005X8R1E223K050BB
C1005X8R1E223K050BB picture photo
Mfg. Part Number
C1005X8R1E223K050BB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 25V X8R 0402
Datasheet Download
C1005X8R1E223K050BB.pdf
Availability of C1005X8R1E223K050BB
QUANTITY
C1005X8R1E223K050BB Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X8R1E223K050BB
Internal Part NumberEIS-C1005X8R1E223K050BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC Series High Temperature X8R MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X8R1E223K050BB
Related LinksC1005X8R1, C1005X8R1E223K050BB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X8R1E223K050BB Details Description
Related parts for C1005X8R1E223K050BB
CONN HEADER .100 DUAL R/A 40POS datasheet.pdf
RES SMD 4.12M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 50V 18A TO263AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LED PMI GREEN 12V W/CONN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf