TDK Corporation C1005X8R2A681M050BA
C1005X8R2A681M050BA picture photo
Mfg. Part Number
C1005X8R2A681M050BA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 680PF 100V X8R 0402
Datasheet Download
C1005X8R2A681M050BA.pdf
Availability of C1005X8R2A681M050BA
QUANTITY
C1005X8R2A681M050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005X8R2A681M050BA
Internal Part NumberEIS-C1005X8R2A681M050BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005X8R2A681M050BA
Related LinksC1005X8R2, C1005X8R2A681M050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005X8R2A681M050BA Details Description
Related parts for C1005X8R2A681M050BA
BOARD EVALUATION FOR MC33591 RX datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 8MHZ RRO 8HMSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.18 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.316 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 0805 datasheet.pdf