KEMET C1206C101F2GACTU
C1206C101F2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C101F2GACTU
Brief Description
CAP CER 100PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C101F2GACTU.pdf
Availability of C1206C101F2GACTU
QUANTITY
C1206C101F2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C101F2GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C101F2GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C101F2GACTU
Related LinksC1206C10, C1206C101F2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C101F2GACTU Details Description
Related parts for C1206C101F2GACTU
TERM SOLDER TURRET .186" .113"L datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 12V datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DOOR ECONOGLAS 19" LOCKING datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf