KEMET C1206C101G5GACTU
C1206C101G5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C101G5GACTU
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C101G5GACTU.pdf
Availability of C1206C101G5GACTU
QUANTITY
C1206C101G5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C101G5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C101G5GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C101G5GACTU
Related LinksC1206C10, C1206C101G5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C101G5GACTU Details Description
Related parts for C1206C101G5GACTU
TOOL REPLACEMENT REMOTE W/CLIP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 730MA 146.4 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.1MHZ 8DIP datasheet.pdf
LED XPC 620NM RED/ORANGE SMD datasheet.pdf
POWER MODULE POWERLINE SERIES datasheet.pdf
PLC SPLITTER 2X16 S-GRADE 1M datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.68UF RADIAL datasheet.pdf