KEMET C1206C102K4RACTU
C1206C102K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C102K4RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C102K4RACTU.pdf
Availability of C1206C102K4RACTU
QUANTITY
C1206C102K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C102K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C102K4RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C102K4RACTU
Related LinksC1206C10, C1206C102K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C102K4RACTU Details Description
Related parts for C1206C102K4RACTU
IC OPAMP GP 110MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14DIP datasheet.pdf
10POS LOADED HM1C datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 550KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR 12POS 30AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 7.87MM datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
DOT MATRIX LABEL VINYL 1.00 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7 UF 5% 630VDC 3 datasheet.pdf