KEMET C1206C104M1RACTU
C1206C104M1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C104M1RACTU
Brief Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C104M1RACTU.pdf
Availability of C1206C104M1RACTU
QUANTITY
C1206C104M1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C104M1RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C104M1RACTU
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C104M1RACTU
Related LinksC1206C10, C1206C104M1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C104M1RACTU Details Description
Related parts for C1206C104M1RACTU
SWITCH KNOB ILLUM 3POS SPST YEL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 15V 20A D2PAK datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf