KEMET C1206C122MGRACTU
C1206C122MGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C122MGRACTU
Brief Description
CAP CER 1200PF 2KV X7R 1206
Datasheet Download
C1206C122MGRACTU.pdf
Availability of C1206C122MGRACTU
QUANTITY
C1206C122MGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C122MGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C122MGRACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)