KEMET C1206C182K2RACTU
C1206C182K2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C182K2RACTU
Brief Description
CAP CER 1800PF 200V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C182K2RACTU.pdf
Availability of C1206C182K2RACTU
QUANTITY
C1206C182K2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C182K2RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C182K2RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C182K2RACTU
Related LinksC1206C18, C1206C182K2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C182K2RACTU Details Description
Related parts for C1206C182K2RACTU
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 0502 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
ANT PHANTOM ELITE UHF 3DB NMO WH datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CABLE DUCE COVER HINGED SNAP-ON datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf