KEMET C1206C185K4RACTU
C1206C185K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C185K4RACTU
Brief Description
CAP CER 1.8UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C185K4RACTU.pdf
Availability of C1206C185K4RACTU
QUANTITY
C1206C185K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C185K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C185K4RACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C185K4RACTU
Related LinksC1206C18, C1206C185K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C185K4RACTU Details Description
Related parts for C1206C185K4RACTU
IC BUS BUFF TRI-ST DL 8DSBGA datasheet.pdf
OPTO SENSOR 5MM LT/DARKON TRANS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DL RA 26POS .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 76.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf