KEMET C1206C223J3GACTU
C1206C223J3GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C223J3GACTU
Brief Description
CAP CER 0.022UF 25V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C223J3GACTU.pdf
Availability of C1206C223J3GACTU
QUANTITY
C1206C223J3GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C223J3GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C223J3GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C223J3GACTU
Related LinksC1206C22, C1206C223J3GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C223J3GACTU Details Description
Related parts for C1206C223J3GACTU
CONN HEADER BRKWAY 8POS DL .100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 470VAC 5% BOLT datasheet.pdf
HEATSHK 6.35MM ID 50MM PRESCORE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 5600UF 10V CHA MNT datasheet.pdf