KEMET C1206C334J5RALTU
C1206C334J5RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C334J5RALTU
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C334J5RALTU.pdf
Availability of C1206C334J5RALTU
QUANTITY
C1206C334J5RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C334J5RALTU
Internal Part NumberEIS-C1206C334J5RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C334J5RALTU
Related LinksC1206C33, C1206C334J5RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C334J5RALTU Details Description
Related parts for C1206C334J5RALTU
SWITCH MINI 6A SPDT ROLLER.250QC datasheet.pdf
Connector Header 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 100W 5.0V 20A NEG SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC INVERTER GATE TRPL 8TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
MODULE DIODE 600V 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf