KEMET C1206C335J9RACTU
C1206C335J9RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C335J9RACTU
Brief Description
CAP CER 3.3UF 6.3V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C335J9RACTU.pdf
Availability of C1206C335J9RACTU
QUANTITY
C1206C335J9RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C335J9RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C335J9RACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C335J9RACTU
Related LinksC1206C33, C1206C335J9RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C335J9RACTU Details Description
Related parts for C1206C335J9RACTU
CONN HEADER 86POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
DIE TYPE II CONTACTS 69875 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 300MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf