KEMET C1206C362J5GACTU
C1206C362J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C362J5GACTU
Brief Description
CAP CER 3600PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C362J5GACTU.pdf
Availability of C1206C362J5GACTU
QUANTITY
C1206C362J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C362J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C362J5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)