KEMET C1206C473K3RALTU
C1206C473K3RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C473K3RALTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C473K3RALTU.pdf
Availability of C1206C473K3RALTU
QUANTITY
C1206C473K3RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C473K3RALTU
Internal Part NumberEIS-C1206C473K3RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C473K3RALTU
Related LinksC1206C47, C1206C473K3RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C473K3RALTU Details Description
Related parts for C1206C473K3RALTU
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 SQ WW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES 0.698 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V datasheet.pdf