KEMET C1206C475K4RACTU
C1206C475K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C475K4RACTU
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C475K4RACTU.pdf
Availability of C1206C475K4RACTU
QUANTITY
C1206C475K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C475K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C475K4RACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C475K4RACTU
Related LinksC1206C47, C1206C475K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C475K4RACTU Details Description
Related parts for C1206C475K4RACTU
CAP CER 47UF 10V Y5V 1210 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMINI2 datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 361NFBGA datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf