Sullins Connector Solutions ECC12DRTF
ECC12DRTF picture photo
Mfg. Part Number
ECC12DRTF
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ECC12DRTF.pdf
Availability of ECC12DRTF
QUANTITY
ECC12DRTF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC12DRTF
Internal Part NumberEIS-ECC12DRTF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC12DRTF
Related LinksECC1, ECC12DRTF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC12DRTF Details Description
Related parts for ECC12DRTF
RES SMD 3.3M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DUAL 12BIT CMOS DAC 24-SOIC datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
TAPE ELECTRICAL GLASS CLOTH 1/4" datasheet.pdf
RES SMD 2.32 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16B 16K W/RF CORE 64VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
5 CCT RAST PWR IDT CONN W/O LTC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 16 SOLID STATE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf