Amphenol Industrial PT06W-18-11S
PT06W-18-11S picture photo
Mfg. Part Number
PT06W-18-11S
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06W-18-11S.pdf
Availability of PT06W-18-11S
QUANTITY
PT06W-18-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06W-18-11S
Internal Part NumberEIS-PT06W-18-11S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06W-18-11S
Related LinksPT06W-, PT06W-18-11S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06W-18-11S Details Description
Related parts for PT06W-18-11S
RES SMD 46.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS INLINE PIN datasheet.pdf
SCSI RECPT R/A SMD GOLD 29POS datasheet.pdf
HEATSHRINK 3"-48" BLACK datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/16"-6" BLACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONTROL LOGIC UNIT DF MOD M&R datasheet.pdf
1016 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST-NO 10A datasheet.pdf