KEMET C1206C821G5GACTU
C1206C821G5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C821G5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C821G5GACTU.pdf
Availability of C1206C821G5GACTU
QUANTITY
C1206C821G5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C821G5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C821G5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C821G5GACTU
Related LinksC1206C82, C1206C821G5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C821G5GACTU Details Description
Related parts for C1206C821G5GACTU
CONN D-SUB PLUG 78POS CRIMP datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV DARLINGTON 8-DIP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR VCA2619 datasheet.pdf
ASSY SAHT datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8UFDFPN datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" STACKER datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .102M 19POS datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf