KEMET C1206F154K1RACTU
C1206F154K1RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206F154K1RACTU
Brief Description
CAP CER 0.15UF 100V X7R 1206
Datasheet Download
C1206F154K1RACTU.pdf
Availability of C1206F154K1RACTU
QUANTITY
C1206F154K1RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206F154K1RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206F154K1RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCeramic Capacitor Flex Crack Mitigation
Capacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFO-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesOpen Mode
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206F154K1RACTU
Related LinksC1206F15, C1206F154K1RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206F154K1RACTU Details Description
Related parts for C1206F154K1RACTU
BINDER 3RING DISSIPATIVE 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 5TSOP datasheet.pdf
UV UNIT FOR BLUEMARK X1 PRINTERS datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 510 OHM 4SIP datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.062A 170 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 16POS 6" CBL datasheet.pdf
MICRO 51C S 20" WHT NI datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.45A 125 MOHM datasheet.pdf