KEMET C1206N103K1XSC7189
C1206N103K1XSC7189 picture photo
Mfg. Part Number
C1206N103K1XSC7189
Brief Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206
Datasheet Download
C1206N103K1XSC7189.pdf
Availability of C1206N103K1XSC7189
QUANTITY
C1206N103K1XSC7189 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206N103K1XSC7189
Internal Part NumberEIS-C1206N103K1XSC7189
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206N103K1XSC7189
Related LinksC1206N103, C1206N103K1XSC7189 Datasheet, KEMET Distributor
C1206N103K1XSC7189 Details Description
Related parts for C1206N103K1XSC7189
STRAIN RELIEF 20 POS datasheet.pdf
TERMINATOR SCSI-3 68POS PLASTIC datasheet.pdf
RES SMD 4.42M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FRAME GROMMET ELASTOMER GRAY datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PANEL MNT PIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC MEMS 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf