KEMET C1210C102MGRACTU
C1210C102MGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C102MGRACTU
Brief Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1210
Datasheet Download
C1210C102MGRACTU.pdf
Availability of C1210C102MGRACTU
QUANTITY
C1210C102MGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C102MGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C102MGRACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C102MGRACTU
Related LinksC1210C10, C1210C102MGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C102MGRACTU Details Description
Related parts for C1210C102MGRACTU
SENSOR PROXIMITY M12 NPN 24-240V datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .050 12POS AU datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 120MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
RES 0.294 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.07M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf