KEMET C1210C154M5RACTU
C1210C154M5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C154M5RACTU
Brief Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C154M5RACTU.pdf
Availability of C1210C154M5RACTU
QUANTITY
C1210C154M5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C154M5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C154M5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C154M5RACTU
Related LinksC1210C15, C1210C154M5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C154M5RACTU Details Description
Related parts for C1210C154M5RACTU
HEX STANDOFF M3 S STEEL 12MM datasheet.pdf
RES 320 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO214AC datasheet.pdf