AVX Corporation F951A106MPAAQ2
F951A106MPAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F951A106MPAAQ2
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 20% 0805
Datasheet Download
F951A106MPAAQ2.pdf
Availability of F951A106MPAAQ2
QUANTITY
F951A106MPAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F951A106MPAAQ2
Internal Part NumberEIS-F951A106MPAAQ2
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.087" L x 0.049" W (2.20mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F951A106MPAAQ2
Related LinksF951A10, F951A106MPAAQ2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
F951A106MPAAQ2 Details Description
Related parts for F951A106MPAAQ2
CONN DSUB COMBO 5POS 5W5 SOCKET datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 015 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MINITEK HDR VER POL&LAT- datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 10K OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 350MA 1005 datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf