KEMET C1210C182MGRACTU
C1210C182MGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C182MGRACTU
Brief Description
CAP CER 1800PF 2KV X7R 1210
Datasheet Download
C1210C182MGRACTU.pdf
Availability of C1210C182MGRACTU
QUANTITY
C1210C182MGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C182MGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C182MGRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C182MGRACTU
Related LinksC1210C18, C1210C182MGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C182MGRACTU Details Description
Related parts for C1210C182MGRACTU
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
KNOB CLR GLOSS .75"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48SSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SC59-3 datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS STR .100" TIN datasheet.pdf
RSV 1.6 B36 GR datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35 datasheet.pdf