KEMET C1210C183KCRACTU
C1210C183KCRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C183KCRACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.018UF 500V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C183KCRACTU.pdf
Availability of C1210C183KCRACTU
QUANTITY
C1210C183KCRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C183KCRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C183KCRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C183KCRACTU
Related LinksC1210C18, C1210C183KCRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C183KCRACTU Details Description
Related parts for C1210C183KCRACTU
CONN HEADER 20POS 1MM R/A GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 15 POS .177 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 6pF 100 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TAP 6 POS 2.0PITCH 3.15H datasheet.pdf
A600P SZ2 120T/ / 85 ENI datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf