KEMET C1210C474M3RACTU
C1210C474M3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C474M3RACTU
Brief Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C474M3RACTU.pdf
Availability of C1210C474M3RACTU
QUANTITY
C1210C474M3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C474M3RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C474M3RACTU
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.041" (1.05mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C474M3RACTU
Related LinksC1210C47, C1210C474M3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C474M3RACTU Details Description
Related parts for C1210C474M3RACTU
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ANTENNA 608MHZ WHIP SMA datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 25V X7R 0508 datasheet.pdf
RES 118 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
RES 7.23K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 6.85A 6 MOHM SMD datasheet.pdf