KEMET C1210C562KCRACTU
C1210C562KCRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C562KCRACTU
Brief Description
CAP CER 5600PF 500V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C562KCRACTU.pdf
Availability of C1210C562KCRACTU
QUANTITY
C1210C562KCRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C562KCRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C562KCRACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.061" (1.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C562KCRACTU
Related LinksC1210C56, C1210C562KCRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C562KCRACTU Details Description
Related parts for C1210C562KCRACTU
BATT VRLA 12V 26AH datasheet.pdf