KEMET C1210C684K4RACTU
C1210C684K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C684K4RACTU
Brief Description
CAP CER 0.68UF 16V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C684K4RACTU.pdf
Availability of C1210C684K4RACTU
QUANTITY
C1210C684K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C684K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C684K4RACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.041" (1.05mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C684K4RACTU
Related LinksC1210C68, C1210C684K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C684K4RACTU Details Description
Related parts for C1210C684K4RACTU
SENSOR REED SPST-NO SCREW MOUNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
THERMOSTAT 35 DEG C N/O FASTON datasheet.pdf
RES 1.29K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 154 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IGBT 600V 6.3A 35W DPAK datasheet.pdf