KEMET C1210C684K4RACTU
C1210C684K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210C684K4RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 16V X7R 1210
Datasheet Download
C1210C684K4RACTU.pdf
Availability of C1210C684K4RACTU
QUANTITY
C1210C684K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210C684K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C1210C684K4RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.041" (1.05mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210C684K4RACTU
Related LinksC1210C68, C1210C684K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210C684K4RACTU Details Description
Related parts for C1210C684K4RACTU
TERMINAL BLOCK 3POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
HM13261LF METRAL GUIDE PIN KIT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.2A (Flash) Camera Flash 12-DSBGA (1.53x1.98) datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN SHROUDED PWR HEADER 4POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
05 FPC HSG ASSY 10CKT EMBSTP PKG datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf