KEMET C1210V823KBRACTU
C1210V823KBRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1210V823KBRACTU
Brief Description
CAP CER 0.082UF 630V X7R 1210
Datasheet Download
C1210V823KBRACTU.pdf
Availability of C1210V823KBRACTU
QUANTITY
C1210V823KBRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1210V823KBRACTU
Internal Part NumberEIS-C1210V823KBRACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesArcShield Protection Against Surface Arcing on High Voltage MLCC
Featured ProductArcShield™ High-Voltage Ceramic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesArcShield™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.091" (2.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, ArcShield™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1210V823KBRACTU
Related LinksC1210V82, C1210V823KBRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1210V823KBRACTU Details Description
Related parts for C1210V823KBRACTU
RES SMD 200K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC A/D CONV 24BIT MICRPWR 10MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DIGITAL MEDIA SOC 337-NFBGA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 500' datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM DO220AA datasheet.pdf
CAP POLY 68UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.0091UF RADIAL datasheet.pdf