IXYS Corporation IXFX48N60P
IXFX48N60P picture photo
Mfg. Part Number
IXFX48N60P
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 48A PLUS247
Datasheet Download
IXFX48N60P.pdf
Availability of IXFX48N60P
QUANTITY
IXFX48N60P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFX48N60P
Internal Part NumberEIS-IXFX48N60P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarHT™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C48A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs135 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8860pF @ 25V
Power - Max830W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackagePLUS247™-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFX48N60P
Related LinksIXFX4, IXFX48N60P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFX48N60P Details Description
Related parts for IXFX48N60P
RES SMD 2.15KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR XAD 20POS 2.5MM TIN TE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 505K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X7S 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
MICRO 100C SKT 48" RBW JACKS datasheet.pdf
FUSE 25AMP 1300V DC SOLAR TAG FU datasheet.pdf