TDK Corporation C1608C0G1H471G080AA
C1608C0G1H471G080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H471G080AA
Brief Description
CAP CER 470PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H471G080AA.pdf
Availability of C1608C0G1H471G080AA
QUANTITY
C1608C0G1H471G080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H471G080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H471G080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H471G080AA
Related LinksC1608C0G1, C1608C0G1H471G080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H471G080AA Details Description
Related parts for C1608C0G1H471G080AA
RES 221K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
BUZZER 6-28VDC 2.9KHZ PANEL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CONN AC RCPT 2.8MM TAB SNAP IN datasheet.pdf
CONN EDGE .050 240POS DR TH datasheet.pdf