TDK Corporation C1608C0G1H5R6C
C1608C0G1H5R6C picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G1H5R6C
Brief Description
CAP CER 5.6PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G1H5R6C.pdf
Availability of C1608C0G1H5R6C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1608C0G1H5R6C Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G1H5R6C
Internal Part NumberEIS-C1608C0G1H5R6C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G1H5R6C
Related LinksC1608C0, C1608C0G1H5R6C Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G1H5R6C Details Description
Related parts for C1608C0G1H5R6C
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
TERMINAL BLK 23POS 5MM VERT BLUE datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
63315A134 PLUNGER RETAINER datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf