TDK Corporation C1608C0G2E101K080AA
C1608C0G2E101K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G2E101K080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 250V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G2E101K080AA.pdf
Availability of C1608C0G2E101K080AA
QUANTITY
C1608C0G2E101K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G2E101K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G2E101K080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G2E101K080AA
Related LinksC1608C0G2, C1608C0G2E101K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G2E101K080AA Details Description
Related parts for C1608C0G2E101K080AA
CONN HEADER .100 SNGL STR 9POS datasheet.pdf
SOCKET TORX T9 1.65" datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 225X80MM BALL 230VAC datasheet.pdf
IC FPGA 203 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 46MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf