TDK Corporation C1608C0G2E102J080AA
C1608C0G2E102J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608C0G2E102J080AA
Brief Description
CAP CER 1000PF 250V C0G 0603
Datasheet Download
C1608C0G2E102J080AA.pdf
Availability of C1608C0G2E102J080AA
QUANTITY
C1608C0G2E102J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608C0G2E102J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608C0G2E102J080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)*
Thickness (Max)*
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608C0G2E102J080AA
Related LinksC1608C0G2, C1608C0G2E102J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608C0G2E102J080AA Details Description
Related parts for C1608C0G2E102J080AA
CONN HEADER 14POS .100" STR TIN datasheet.pdf
IC MPU M680X0 75MHZ 206PGA datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN SKT 2MM 6POS datasheet.pdf
OSC XO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf