Vishay/Dale RN65C8871FRSL
RN65C8871FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C8871FRSL
Brief Description
RES 8.87K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C8871FRSL.pdf
Availability of RN65C8871FRSL
QUANTITY
RN65C8871FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C8871FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C8871FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C8871FRSL
Related LinksRN65C8, RN65C8871FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C8871FRSL Details Description
Related parts for RN65C8871FRSL
FIXED IND 680NH 915MA 450 MOHM datasheet.pdf
TEST LEAD PAIR R/A BANANA PLUG datasheet.pdf
RES SMD 14.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SLIP CLUTCH datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
POWER CHASSIS 400W 4 SLOT datasheet.pdf
RES 10 OHM 3/4W .05% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf