Murata Electronics North America GRM2166R1H111JZ01D
GRM2166R1H111JZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM2166R1H111JZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 110PF 50V R2H 0805
Datasheet Download
GRM2166R1H111JZ01D.pdf
Availability of GRM2166R1H111JZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM2166R1H111JZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM2166R1H111JZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM2166R1H111JZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance110pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM2166R1H111JZ01D
Related LinksGRM2166R1, GRM2166R1H111JZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM2166R1H111JZ01D Details Description
Related parts for GRM2166R1H111JZ01D
RES SMD 36 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO41 datasheet.pdf
CON TERM BLK SPRG CLMP 10POS datasheet.pdf
DISPLAY SCREEN 22" MULTI-TOUCH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
9POS F WATER RES SC CONT datasheet.pdf