TDK Corporation C1608CH1H270J080AA
C1608CH1H270J080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608CH1H270J080AA
Brief Description
CAP CER 27PF 50V CH 0603
Datasheet Download
C1608CH1H270J080AA.pdf
Availability of C1608CH1H270J080AA
QUANTITY
C1608CH1H270J080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608CH1H270J080AA
Internal Part NumberEIS-C1608CH1H270J080AA
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608CH1H270J080AA
Related LinksC1608CH1H, C1608CH1H270J080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608CH1H270J080AA Details Description
Related parts for C1608CH1H270J080AA
RES 160 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
1.25MM M ON 30AWG 450MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf