TDK Corporation C1608CH2A152K080AA
C1608CH2A152K080AA picture photo
Mfg. Part Number
C1608CH2A152K080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 100V CH 0603
Datasheet Download
C1608CH2A152K080AA.pdf
Availability of C1608CH2A152K080AA
QUANTITY
C1608CH2A152K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608CH2A152K080AA
Internal Part NumberEIS-C1608CH2A152K080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientCH
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)*
Thickness (Max)*
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608CH2A152K080AA
Related LinksC1608CH2A, C1608CH2A152K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608CH2A152K080AA Details Description
Related parts for C1608CH2A152K080AA
IC DDR SDRAM 256MBIT 6NS 60FBGA datasheet.pdf
IC STP-DN CNTRLR SNGL-PHS 28SSOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 500mA Lighting 8-VSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V/3.3V 0.6A 16SON datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8TDFN datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 1.8V ST SMD datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 60V 4USOP SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8LFCSP datasheet.pdf